• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°

Basında HastanemizIsparta'da yeni yılın ilk bebeği Esila oldu

Isparta'da saat 00.01 dünyaya gelen Ramazan- Sevilay çiftinin bebeğine Esila ismi verildi. 2 yıl önce evlenen Ramazan- Sevilay Esen çifti önceki gün Isparta Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne başvurdu. Doğum için bekleyen Sevilay Esen yeni yıla dakikalar kala ameliyathaneye alındı. Saatler 00.01 geldiğinde sezeryanla 3 kilo 700 gram ağırlığında ve 51 santimetre boyunda kız bebek dünyaya geldi. 2015 yılının ilk bebeklerinden birinin Isparta'da dünyaya geldiğini belirten Isparta Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Mehmet Topal, "Bebek ve anne gayet sağlıklı. Sevilay anne çok güzel bir armağan verdi. Bebeğin ömrünün uzun olmasını bahtının açık olmasını diliyorum. Yeni yıl aileye şans getirsin" dedi. İlk çocuğunu kucağına alan Ramazan Esen "Şuan çok mutluyuz. 2015'in ilk bebeği oldu. Yılın ilk bebeği olacağı hiç aklımıza gelmezdi. Daha da mutlu olduk" dedi.

Taburcu hastayı ziyaret etti

Demokrat Gazetesinin Haberi Sağlık Bakanlığı'nın 90 Gün Projesi kapsamında Isparta Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nden taburcu olan hastalar, hastane yönetimi tarafından evlerinde ziyaret ediliyor.
‘SORUNLARI TESPİT EDİYORUZ’

Hastane Başhekimi Dr. Mehmet Topal, Isparta’da hasta memnuniyetini ölçmek ve hastaların varsa karşılaşmış oldukları sorunları öğrenip ilgili konularda gerekli düzenlemeleri yapmak amacıyla ev ziyaretlerinde bulunduklarını söyledi. 

‘İLK ADIM MEMNUNİYET’

TOPAL: “Bu çalışma ile kamu hastanelerinde hasta-çalışan memnuniyetinin ve iletişimin güçlendirilmesi ile kaliteli sağlık hizmeti sunumuna katkı sağlanması hedeflenmiştir. Bu tür çalışmalarla memnuniyeti artıracak adımların atılmasını sağlayacağız” dedi.         

Isparta Kamu Hastaneleri Birliği tarafından faaliyete geçirilen 90 Gün Çalışması Projesi kapsamında Isparta’da “Taburcu olan hastalara evde ziyaret” çalışması başlatıldı. Çalışmanın amacı, hasta memnuniyetini ölçmek ve hastaların varsa karşılaşmış oldukları sorunları öğrenip ilgili konularda gerekli düzenlemeleri yapmak. Bu kapsamda ilk ev ziyareti Isparta Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi tarafından gerçekleştirildi.

HASTA MEMNUNİYETİNİ ÖN PLANDA TUTUYORUZ 

Amaçlarının hasta memnuniyetini artırmak olduğuna dikkat çeken kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Topal, konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Bakanlığımız tarafından 2003 yılında başlatılan Sağlıkta Dönüşüm Programı başarıyla sürdürülmektedir. Halkımızın Kaliteli sağlık hizmetlerine hakkaniyet içinde erişimini amaçlayan bu programın en önemli unsurlarından biri Bakanlığımızın planlama, yönetme ve denetleme kapasitesinin güçlendirilmesidir. Bu kapsamda 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK) kurulmuştur. TKHK’nın İl düzeyindeki yönetim yapısı olan Kamu Hastaneleri Birlikleri sağlık göstergelerinin iyileştirilmesi hususunda büyük bir uyum ve gayretle çalışmalarını yürütmektedir. Bu gayreti daha etkin bir yönetişim modeline dönüştürecek “90 Gün” çalışması Kurum Başkanlığı tarafından hayata geçirilmiştir. Bu çalışma ile kamu hastanelerinde hasta-çalışan memnuniyetinin ve iletişimin güçlendirilmesi ile kaliteli sağlık hizmeti sunumuna katkı sağlanması hedeflenmiştir. Çalışmanın hedefi; 90 günlük süreçte TKHK merkez ve taşra teşkilatları kapsamında daha etkin bir yönetişimi, halkımızın ve sağlık çalışanlarının memnuniyetini artıracak adımların atılmasının sağlanması hedeflenmektedir.”

ZİYARETLER DEVAM EDİYOR

Başhekim Dr. Mehmet Topal başkanlığında Başhekim Yardımcısı Dr. Pınar Taner Topsakal ve hastane yönetiminin de katıldığı ev ziyaretleri sürüyor.

Hastaneden Örnek Proje

Isparta Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Mehmet Topal, hastanede yatarak tedavi gören ve poliklinik hizmeti alan ihtiyaç sahibi hastalar için hastane yönetimi olarak giysi yardımı kampanyası başlattıklarını söyledi.Kampanyanın ilk aşamasında doktor, hemşire ve diğer hastane personelinden kullanılabilecek ikinci el giysi topladıklarını açıklayan Uzman Dr. Topal, “Hastanemizde sosyal hizmet birimi kurulduğu günden bugüne buradaki hastalarımız için nasıl çalışmalar yapabiliriz diye düşündük. Bunun sonucunda sosyal sorumluluk projesi adı altında giysi yardımı kampanyası başlatma kararı aldık. Çalışma kapsamında hastane personelinden ve bütün çalışma arkadaşlarımız evlerinde kullanılabilecek durumda olan iyi malzemeleri hastanemize getirdiler.

Hastanemizde sosyal hizmet deposu oluşturduk. Giysilerimizi burada muhafaza edip ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz” dedi.

İhtiyacı olan hastaları tespit ettikten sonra giysi yardımında bulunduklarını anlatan Topal, “Her aşamada empatik bir yaklaşım içinde olduk. Onları üzmeden yardımlarımızı yaptık. Hekimler, hemşireler tüm hastane çalışanı bu yardım için seferber oldu. Servislerde tespit edilen hastaları doktorlarımız sosyal hizmet birimine yönlendiriyorlar.

Biz orada onlarla bir görüşüp yardım almaya uygun mu diye araştırıyoruz. Muayeneye geliyor. İç çamaşırı olmuyor çocuğun. Çamaşırı olmayan çocuğa da çamaşır temini ediyoruz” diye konuştu.

‘Komşusu açken, tok yatan bizden değildir’ anlayışına sahip olduklarını açıklayan Dr. Topal, bu kapsamda ekonomik durumu iyi olan insanlar, her zaman diğer insanlara yardımcı olmak zorunda olduğunu iletti. Türk geleneğinde bu anlayışın var olduğuna dikkat çeken Dr.Topal, bu nedenle hayırseverlerden ihtiyaç sahibi hastalara yardım etmeleri için destek beklediklerini bildirdi.